Bilgilendirme

RTV2 kalıp silikonu ile ilgili bilgilendirici videolarımızı izlemek için tıklayın…

Bilgi Talep Formu Diğer Kampanyalar Online Katalog

Döküm Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Döküm yapılırken bazı durumlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Biz de sizler için bu durumları düzenledik. Gelin bu durumları madde madde inceleyelim:

1) Döküm öncesi silikonun döküleceği yüzey temizlenmelidir. Aksi takdirde silikonun döküleceği yüzeyde toz, kir ya da önceki dökümlerin parçaları varsa bunlar kalıba yapışabilir ve istenmeyen sonuçlar çıkabilir.

2) Platin bazlı RTV-2 (Addition tip.) kullanılırken, silikona değecek tüm ekipmanın yeni veya daha önce kalay bazlı RTV2 (condensation tip.) silikonun temas etmediği malzemelerden oluşması gerekmektedir. Aksi takdirde kalıbın modele temas eden yüzeyinde kürleşme gerçekleşmez.

3) Döküm sırasında dondurucu gereğinden fazla eklenmemeli, verilen oranlara dikkat edilmelidir.Aksi takdirde karıştırma esnasında ya da döküm esnasında silikon lapa kıvamında olur ve parça parça dökülmeler başlar. Ayrıca silikon yoğunlaştığı için model üzerindeki detaylara giremez. Birebir kopya alınmamış olur. Hava kabarcıklarının yüzeye çıkıp patlaması için yeterli zaman olmaz ve kalıp kabarcıklı bir şekilde donar.Hızlı donduğu için bağlar yeteri kadar kuvvetli olmaz ve silikonun fiziki dayanıklılığı düşer ve son olarak silikon kalıp, modelden ayrılırken yapışma eğilimi gösterir.

4) Döküm sırasında dondurucu gereğinden az eklenmemeli, verilen oranlara dikkat edilmelidir.Aksi takdirde kalıp çok uzun sürede donar veya hiç donmaz.Donma istenilen seviyede olmadığı için model kirlenir ve zahmetli bir temizlik gerekir.Yavaş donduğu için bağlar yeteri kadar kuvvetli olmaz ve silikonun fiziki dayanıklılığı düşer.Silikon kalıp, modelden ayrılırken yapışma eğilimi gösterir.

5) Silikon ve dondurucu mümkünse boya karıştırıcı ile düşük-orta hızda karıştırılmalıdır. Mekanik bir karıştırıcı yoksa bir spatula yardımıyla karışımın dibini ve kenarlarını sıyırarak karıştırmak gerekir. Bu işlem 1-2 dakika içerisinde tamamlanmalı ve seri bir şekilde döküme geçilmelidir.Aksi takdirde kalıbın her yeri eşit seviyede donmaz ve verim düşer.

6) Gereğinden fazla dondurucu kullanmayarak, vakumlama haznesinde kabarcıkların tahliyesi yapılarak (vakumlama haznesi yoksa titreşim (vibrasyon) yapılabilir.) hava kabarcıkları en az seviyede tutulmalıdır.Aksi takdirde döküm yapılacak objenin yüzeyinde pürüzlere yol açar. Bu da objeden birebir kopya alınamamasına neden olur.Kalıptan alınan her döküm sonrasında, kalıbın içerisinde kabarcıkların patlaması nedeniyle kopmalar oluşur. Bu durum kalıbın kullanım ömrünü kısaltır.

7) Uygun kalıp ayırıcılar kullanılmalıdır.Aksi takdirde obje kalıba yapışabilir, bundan dolayı kalıbın koparak ve parçalanarak çıkmasına neden olur. En iyi performans gösteren kalıplar için bu öneri ve kuralları dikkate almanızı rica ederiz. Uygulamalarda teknik destek almak içim bizimle irtibata geçmekten çekinmeyiniz.

En iyi performans gösteren RTV2 kalıp silikonları için bu öneri ve kuralları dikkate almanızı rica ederiz. Uygulamalarda teknik destek almak içim bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Son Yazılar

servo-motor-ve-suruculeri-1611834145.jpg

RTV2 Kalıp Silikonu Uygulama Adımları

"RTV2 Kalıp Silikonu Uygulama Alanları" konusu ile ilgili merak edilenleri yazımızda okuyabilirsiniz. RTV2 kalıp silikonu ve uygulanan

Devamını Oku
dokum-yapilirken-dikkat-edilmesi-gerekenler-1676038610.jpeg

Döküm Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Silikon döküm yapılırken dikkat edilmesi gerekenleri sizler için bu yazımızda derledik. Silikon döküm nasıl yapılır bu yazımız

Devamını Oku
rtv2-silikon-kaucuk-nedir-1676039915.jpeg

RTV2 Silikon Kauçuk Nedir?

RTV2 kalıp silikonu, oda sıcaklığında kürleşen çift komponentli bir silikon türüdür. Kaliteli RTV2 silikonu ve RTV2 işlevinin de

Devamını Oku
poliuretan-ve-poliuretan-sistemleri-nelerdir-1639644510.jpg

Poliüretan ve Poliüretan Sistemleri Nelerdir?

Poliüretan nedir ve poliüretan sistemleri nasıl bir avantaj sağlar sizin için derledik.Poliüretan için detaylı bilgiler için tıkla

Devamını Oku

Bizimle İletişime Geçin

×
Avatar

+90 542 570 84 04

Sinan Can HORASAN


Avatar
Avatar

+90 536 771 50 33

Buket HALİS


Avatar
Avatar

Form