Bilgilendirme

RTV2 kalıp silikonu ile ilgili bilgilendirici videolarımızı izlemek için tıklayın…

Bilgi Talep Formu Diğer Kampanyalar Online Katalog

Kültür Taşı Nedir?

Kültür taşı evlerin, binaların veya herhangi bir konutun dış yüzeyinde bulunan kaplama taşlarının, doğal görünüşü ve doğal yapısını ifade etmek için kullanılmaktadır. Aynı zamanda kültür taşı bulunduğu yöreye ait taş kültüründen izler taşıyan taşlara verilen addır. Yöresel taş demek olan kültür taşı, yörelere göre kullanım şekilleri de farklılık göstermektedir.

Kültür Taşı Nasıl Elde Edilir?

Kültür taşı, günümüzde aktif olarak dış ve iç cephelerde eski doğal görünümü yansıtmak için yapılan ve doğal olanı birebir yansıtmayı hedefleyen ama içerisinde kum, çimento ve katkılı renklendiricilerin kullanıldığı malzemedir. Yapay olan kültür taşları, formsal olarak daha yapay ve doğal görünüm kazandırılmış panellerdir.

Kültür Taşı Nerelerde Kullanılır?

Kültür taşı, genelde dekorasyon, dış cephe ve iç cephe kaplama ve duvar süslerinde sıkça kullanılmaktadır. Kullanılan taş çeşidine göre farklı düzenlemeler yapılmaktadır. Kullanıldığı ortama göre de vermiş olduğu etki farklı olmaktadır.

Kültür taşı, doğal malzemeler yardımıyla yapılırsa daha çok eski evlerin düzenlenmesini ya da dış cephelerinin yapılmasında kullanılmaktadır. Genel olarak dekorasyon işlerinde kullanılan kültür taşı, Safranbolu ve çevresindeki tarihi dokuyu bozmamak için bu yöre halkı tarafından da sıkça tercih edilmektedir.

Kültür taşı aynı zamanda şömine ve bütün duvar süslemelerinde taş olarak da kullanılmaktadır. Birden fazla konuda hayatımıza renk katmaya ve güzelleştirmeye devam etmektedir.

Kültür Taşının Özellikleri Nelerdir?

 • Dokusuyla kullanıcılarına daha doğal bir his uyandırmaktadır. Diğer kaplamalara nazaran daha gerçekçi ve doğal görüntüsüyle rakiplerinin önüne geçmektedir.
 • Uzun ömürlü olmaları sayesinde her sene duvar boyamalarına ve odalarda yapılan büyük değişikliklerin önüne geçerek tasarruf sağlamaktadır.
 • Isı yalıtımı konusunda yetersiz olunan duvarlarda kullanılarak ısı yalıtımına katkı sağlamaktadır.
 • Kolay montaj ve demontaj işlemlerine sahiptir. Bu saye de zaman tasarrufu sağlamaktadır.
 • Odaları bölmek için kullanılmaktadır. Uzun ve masraflı süreçlerin önüne geçmektedir.
 • Şömine gibi dekoratif ürünlere yakıştırılmaktadır ve bu yüzden sıklıkla kullanılmaktadır.

Kültür Taşı Montajı İçin Gerekenler

 • Duvarların beton ya da tuğladan ibaret olması gerekmektedir.
 • Duvarlar gaz beton gibi hafif yapı bloklarından oluşturulmuşsa bu konuda özel üretilmiş sıva harcı ile sıvanmalıdır.
 • Duvar ahşap tabanlıysa yüzey önce nem bariyeri ile kaplanmalıdır.
 • Duvar alçı panellerden oluşmuşsa ve yüzey henüz boyanmamışsa iki kat aderans artırıcı sürüldükten sonra kültür taşı uygulanmalıdır.

Kısaca özetlenmesi gerekirse kültür taşı, birçok farklı konuda kullanılmaktadır. Kullanıldığı durumlara göre de farklılık göstererek duruma güzellik katmaktadır. Yapı ve dekorasyon sektörü için sıklıkla kullanılmaktadır.

Kültür Taşı Sektöründe RTV2 Kalıp Silikon Kullanımı

Kültür Taşı, doğadan temin edilen taşların dokularını alarak doğaya zarar vermeden doğal taş görünümüne sahip beton esaslı taşların kalıplarını çıkartmak suretiyle elde edilir. Doğal taş görünümü için RTV2 kalıp silikonu yardımıyla formu kopyalanacak taşın kalıbı çıkartılır.

Beton esaslı döküm yapıldığı için, kalıptan sıyırma aşamasında kalıbın gerektiği kadar esnek/yumuşak olması ve kalıbı alınan taşın zarar görmemesi için RTV2 kalıp silikonu tercih edilmektedir.

RTV2 kalıp silikonuna muadil olarak bilinen kauçuk silikonun çok sert olması nedeni ile taşın kalıptan çıkartılması aşamasının çok zor olmasının yanı sıra yapışma gibi sorunlar tecrübe edildiği için tercih edilmemektedir.

 1. Dokunun elde edilmesi için, kullanılacak taşın ya da tuğlanın, uygun bir hazne içerisinde nasıl bir görüntü elde edilmek isteniyorsa yapıştırılmak suretiyle hazırlanması gerekmektedir.
 2. Dokusu alınacak yüzey üst tarafta kesilmiş yüzey alt tarafa gelecek şekilde hazneye uygulanmalıdır.  Haznenin silikonu sızdırmaması oldukça önem arz etmektedir.
 3. Silikonun haznenin içine dökülmesi ile harç kalıbı alınması işlemi tamamlanmış olur. Silikonun yaklaşık olarak kalıpta 12 saat kalması tavsiye edilir. Bu süre sonunda kalıbın köşelerinden esnetmek suretiyle çıkartılarak taş kalıbı elde edilmiş olacaktır.
 4. Bu aşamaların tamamlaması neticesinde kalıp üretime hazır hale gelmiş olur.
 5. İstenilen taş ya da tuğla bu aşamadan sonra uygulama harçlarının dökülmesi ile üretim aşaması gerçeklemiş olur.
 6. Kalıba dökülen harç renklendirilebilir. Bu sayede taşların teker teker boyanması zahmetine girilmemiş olur. Ayrıca kalıba harç dökümü yapılmadan önce boya sürülerek taş üzerine efekt verilerek daha doğal ve zengin bir görünüm elde edilebilir.

Bu yazının teknik detaylarının hazırlanmasında desteklerini ve tecrübelerini esirgemeyen Trend Stone Brick firması yetkilileri Ömer Sarı ve Muammer Kılıç ‘a teşekkür ederiz.

Sizler de Kültür Taşı sektöründe RTV2 kalıp silikonunun nerelerde kullanıldığını ve ürünlerimize dair ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçerek teknik ekibimizden destek alabilirsiniz.


Son Yazılar

servo-motor-ve-suruculeri-1611834145.jpg

RTV2 Kalıp Silikonu Uygulama Adımları

"RTV2 Kalıp Silikonu Uygulama Alanları" konusu ile ilgili merak edilenleri yazımızda okuyabilirsiniz. RTV2 kalıp silikonu ve uygulanan

Devamını Oku
dokum-yapilirken-dikkat-edilmesi-gerekenler-1676038610.jpeg

Döküm Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Silikon döküm yapılırken dikkat edilmesi gerekenleri sizler için bu yazımızda derledik. Silikon döküm nasıl yapılır bu yazımız

Devamını Oku
rtv2-silikon-kaucuk-nedir-1676039915.jpeg

RTV2 Silikon Kauçuk Nedir?

RTV2 kalıp silikonu, oda sıcaklığında kürleşen çift komponentli bir silikon türüdür. Kaliteli RTV2 silikonu ve RTV2 işlevinin de

Devamını Oku
poliuretan-ve-poliuretan-sistemleri-nelerdir-1639644510.jpg

Poliüretan ve Poliüretan Sistemleri Nelerdir?

Poliüretan nedir ve poliüretan sistemleri nasıl bir avantaj sağlar sizin için derledik.Poliüretan için detaylı bilgiler için tıkla

Devamını Oku

Bizimle İletişime Geçin

×
Avatar

+90 542 570 84 04

Sinan Can HORASAN


Avatar
Avatar

+90 536 771 50 33

Buket HALİS


Avatar
Avatar

Form