Bilgilendirme

RTV2 kalıp silikonu ile ilgili bilgilendirici videolarımızı izlemek için tıklayın…

Bilgi Talep Formu Diğer Kampanyalar Online Katalog

Platin Bazlı Silikonun Gıda Endüstrisindeki Yeri

Platin Bazlı RTV2 silikon A komponent ve B komponent karışım malzemesi ile hazırlanmaktadır. Bulunduğunuz ortama göre oda sıcaklığında kürleştiği gibi ısıtılarak daha hızlı kürleşme olabilir.

Farklı yumuşaklık/sertlik (shore) değerlerine sahip Platin Bazlı RTV2 silikonlar tam şeffaflık ve sıfır çekme özelliklerinin yanı sıra antialerjik özelliğe de sahip olabilmektedir. Boyutları önemli olan işlerde düşük veya sıfır çekme oranına sahip olduğundan, kalıplarda ve endüstriyel malzemelerin üretiminde tercih edilir.

Platin Bazlı RTV2 silikonların kullanım alanları başlıca; gıda ile temasa uygun kalıp yapımı, insan cildinden kalıp, medikal ürünler, prototip uygulamaları,  hiperrealistik heykel yapımı, plastik makyaj uygulamaları, transfer baskı, elektronik kaplama, kuyumculukta kullanılan kalıp yapımı, kültür taşı, otomotiv yedek parça imalatı gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Silikon Gıdaya Uygun Mudur?

Günümüzde birçok kimyasal madde gıdalarımıza karışmakta, bununla birlikte de çeşitli hastalıklar getirmektedir. Gıda için uyarlanmış belirli maddeler dışında, gıdaya kimyasal madde teması önerilmemektedir.

Uluslararası geçerliliğe sahip FDA sertifikalı RTV2 Platin Bazlı kalıp silikonu çikolata/şeker hamuru gibi gıda malzemeleriyle çalışmaya uygundur. Gıda sınıfı silikonlar insan vücuduna zarar vermemektedir. Platin Bazlı silikonun gıda endüstrisindeki kullanım alanları;

  • Kek kalıbı,
  • Çikolata kalıbı,
  • Şeker kalıbı,
  • Buz kalıbı,
  • Tencere-tava sapı,
  • Süzgeç,
  • Spatula,
  • Çatal-bıçak sapı, vb. mutfak gereçlerinin imalatında kullanılmaktadır.

Pek çok uzman görüş, silikonun gıda kullanımında tamamen güvenli olduğunu kabul etmiştir. Örneğin Kanada sağlık kuruluşları “Silikon tencere setinin kullanımı ile ilgili olarak bilinen herhangi bir sağlık tehlikesi bulunmamaktadır. Silikon kauçuğu yiyecek veya içecekle reaksiyona girmiyor ve pişirme esnasında herhangi bir tehlikeli duman üretmemektedir” açıklamasında bulunmuşlardır.

Aynı zamanda Scientific American, 1979'da ABD Gıda ve İlaç İdaresi'nin silikon dioksitleri (silikon ürünlerinin ham maddesi) belirlediğini bildirdi ve gıdaya uygun silikonların üretilmesine dair standart bir kural oluşumunu desteklemiştir.

Gıda Uyumlu Silikon Kalıplar

Gıda uyumlu silikon kalıplar, yiyecek ürünleriyle güvenli şekilde kullanılabilen silikon ürünlerinden yapılan kalıplardır. Gıda uyumlu silikon kalıplar gıdalar ile temas ettikleri gıdalarda tat ve koku değişikliği yapmayan silikon malzemelerden üretilen silikon kalıplardır. Mutfak ve fırıncılıkta sıcaklıklara dayanıklı ve esnek özelliklere sahip silikonlar yaygın olarak kullanılmaktadır. Genellikle buz, çikolata ve kek gibi yiyeceklere desenler oluşturmak için kullanılırlar.

Silikon ve Plastik Aynı mıdır?

Teknik olarak incelendiğinde silikon, kauçuk ailesinin bir parçası olarak düşünülür. Ancak plastikler yaygın olarak, silikon sentetik bir kauçuk ve sentetik bir plastik polimer arasındaki melez bir madde olarak tanımlanmaktadır. Silikon, yumuşak kauçuk benzeri ürünler, sert reçineler, yayılabilir sıvılar olarak kullanılmaktadır.

Yani silikon ve plastik birbirlerinden farklı maddelerdir. Silikonun ham maddesi cam yapımında kullanılan silis kumudur, plastik üretiminde ise ham madde olarak selüloz, kömür, doğal gaz, tuzlar ve ham petrol kullanılmaktadır. Silis kumunun yüksek ısıda sıvılaştırılması ve farklı işlemlerden geçirilmesi ile silikon elde edilir.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), 1979 yılında silikon bazlı ürünlerin gıda pişirme açısından güvenli olduğunu söylemektedir. Sağlıklı metotlarla üretilen silikon ürünler, kek ve muffin kalıbı olarak fırınlarımızda rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Silikon Ürünler Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Satılan her üründe olduğu gibi, silikon ürünleri alırken de güvenilir tedarikçi ve kaliteli ürün tercih edilmelidir.

Sağlık testlerini geçmiş ve zararlı olmadığı kanıtlanmış ürünlerin seçimi konusunda özen göstermelisiniz. RTV2 kalıp silikon ile üretilen gıdaya uygun silikon kalıplarda insan sağlığına uyumlu olması en önemli kriter olduğundan satın alma tercihlerinizde FDA belgesi sorgulamasının yapılmasını öneririz.

Sizler de RTV2 kalıp silikonuna dair ayrıntılı bilgi ve fiyat almak isterseniz bizimle 0216 349 09 90 numaralı telefondan iletişime geçerek teknik ekibimizden destek alabilirsiniz.


Son Yazılar

servo-motor-ve-suruculeri-1611834145.jpg

RTV2 Kalıp Silikonu Uygulama Adımları

"RTV2 Kalıp Silikonu Uygulama Alanları" konusu ile ilgili merak edilenleri yazımızda okuyabilirsiniz. RTV2 kalıp silikonu ve uygulanan

Devamını Oku
dokum-yapilirken-dikkat-edilmesi-gerekenler-1676038610.jpeg

Döküm Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Silikon döküm yapılırken dikkat edilmesi gerekenleri sizler için bu yazımızda derledik. Silikon döküm nasıl yapılır bu yazımız

Devamını Oku
rtv2-silikon-kaucuk-nedir-1676039915.jpeg

RTV2 Silikon Kauçuk Nedir?

RTV2 kalıp silikonu, oda sıcaklığında kürleşen çift komponentli bir silikon türüdür. Kaliteli RTV2 silikonu ve RTV2 işlevinin de

Devamını Oku
poliuretan-ve-poliuretan-sistemleri-nelerdir-1639644510.jpg

Poliüretan ve Poliüretan Sistemleri Nelerdir?

Poliüretan nedir ve poliüretan sistemleri nasıl bir avantaj sağlar sizin için derledik.Poliüretan için detaylı bilgiler için tıkla

Devamını Oku

Bizimle İletişime Geçin

×
Avatar

+90 542 570 84 04

Sinan Can HORASAN


Avatar
Avatar

+90 536 771 50 33

Buket HALİS


Avatar
Avatar

Form