Bilgilendirme

RTV2 kalıp silikonu ile ilgili bilgilendirici videolarımızı izlemek için tıklayın…

Bilgi Talep Formu Diğer Kampanyalar Online Katalog

Silikon Kalıp Nedir?

Silikon kalıp, kalıp malzemesi olarak silikonun kullanıldığı, kalıpların döküm yöntemiyle hazırlandığı ve silikon kalıplamanın yapılmasını sağlayan üretim malzemesidir. Bir yardımcı ürün gibi gözükse de aslında ortaya çıkan ürünün var olmasının sebebidir. Doğru bir şekilde işlenmezse üretim neticesinde doğan tüm ürünlerde de hatalar meydana gelmektedir. Kısacası silikon kalıplar özenle hazırlanmalı ve hata yaratmayacak şekilde tamamlanmalıdır.

Silikon kalıplama yöntemi birçok sektörde büyük önem taşır. Hem maddi hem de kalite bakımından üretimin önemli bir adımıdır. Silikon kalıplama yöntemi için de son zamanlarda RTV2 silikon kalıplar tercih edilmekte. RTV2 silikon kalıp kullanımını anlamak için silikon kalıplama yönteminden de bahsetmemiz gerekir.

Silikon Kalıplama Yöntemi

1970'li yıllarda düşük adetli üretim ve kopyalama işlemleri için doğmuş bir yöntemdir. Benzeri yöntemlerine nazaran maddi ve kalite bakımından da avantajlar sağlamaktadır. Temel anlamda kalıp malzemesi olarak silikonun kullanıldığı döküm yöntemiyle kalıp imali sağlar. Bu işlem çok hızlı bir şekilde gerçekleştiğinden test amaçlı prototip üretiminde de çoğunlukla kullanılır.

Heykeltıraşların modellediği eserlerin çoğaltılması için detaylı bir kalıplama işleme uygulanmalıdır. Bu konuda da düşük çekme değeri sayesinde silikon kalıplama yöntemi yüksek detay yakalaması sağlar. Polyester kalıplarla üretilemeyen bazı ters açılı parçalar için silikonun esnekliği çok pratik bir çözüm olmuştur.

Geçmişte silikon kalıplarda döküm için çoğunlukla polyester malzemeler kullanılırdı. 80'li yıllarla beraber doğru malzeme teknolojisinin gelişmesiyle polyesterin popülerliği azalmaya başladı. Polyester yerine teknik özellik bakımından üstün olan poliüretan döküm malzemeleri kullanılmaya başladı. Böylece silikon kalıplama yöntemi endüstriyel ürünlerin üretimi içinde kullanılmaya başlamıştır.

Silikon kalıplama yönteminin ilk adımı master model imalatıdır. Master model, genelde farklı yöntemlerle üretilen modeller veyahut örnek parçalardır. Kısacası elinizdeki örnek parçaya silikon kalıplama yöntemi ile kalıp çıkararak kopyalama işlemi yapabilirsiniz.

Silikon kalıplama yöntemi için farklı silikonlarda kullanılmaktadır. Bu kalıp malzemelerinden son zamanlarda öne çıkanlardan biri de RTV2 kalıp silikonudur. Silikon kalıplama yöntemiyle tamamen uygun bir şekilde çalışabilen RTV2 silikonu kullanım çeşitliliği sayesinde birçok sektörde tercih edilmektedir.

Silikon Kalıp ve RTV2

Silikon kalıplama yönteminin yeni vazgeçilmez malzemesi RTV2 silikonudur. RTV2 kalıp silikonu teknik özelliklerinden dolayı maliyet ve kalite bakımından birçok avantaja sahiptir. Kullanım çeşitliliğinden ve esnekliğinden dolayı gıda alanından inşaata kadar birçok sektörde rahatça kullanılabilinmektedir. RTV kısaltması İngilizce olarak "“Room Tempature Vulcanizing" açılımına sahiptir. Türkçede ise RTV kullanımı oda sıcaklığında oluşan (kürleşen) anlamına gelir. RTV2 silikon kauçuklarında isimlendirmeden kullanılan 2 rakamı maddenin çift komponentli bir kimyasal yapıya sahip olduğu anlamına gelir. RTV2 dondurucu özellikte olan katalizörler ve baz malzemelerden oluşur. RTV2 silikon kauçuklar teknik yapısından dolayı modellerden kopyalama, çoğaltma, kaplama ve baskı transferi gibi işlemlerde çok daha avantajlıdır. Kısacası silikon kalıplar, hayatımızı ve üretimi kolaylaştıran bir üretim malzemesi desek yanlış olmaz. RTV2 kalıp silikonları hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayabilirisiniz.


Son Yazılar

servo-motor-ve-suruculeri-1611834145.jpg

RTV2 Kalıp Silikonu Uygulama Adımları

"RTV2 Kalıp Silikonu Uygulama Alanları" konusu ile ilgili merak edilenleri yazımızda okuyabilirsiniz. RTV2 kalıp silikonu ve uygulanan

Devamını Oku
dokum-yapilirken-dikkat-edilmesi-gerekenler-1676038610.jpeg

Döküm Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Silikon döküm yapılırken dikkat edilmesi gerekenleri sizler için bu yazımızda derledik. Silikon döküm nasıl yapılır bu yazımız

Devamını Oku
rtv2-silikon-kaucuk-nedir-1676039915.jpeg

RTV2 Silikon Kauçuk Nedir?

RTV2 kalıp silikonu, oda sıcaklığında kürleşen çift komponentli bir silikon türüdür. Kaliteli RTV2 silikonu ve RTV2 işlevinin de

Devamını Oku
poliuretan-ve-poliuretan-sistemleri-nelerdir-1639644510.jpg

Poliüretan ve Poliüretan Sistemleri Nelerdir?

Poliüretan nedir ve poliüretan sistemleri nasıl bir avantaj sağlar sizin için derledik.Poliüretan için detaylı bilgiler için tıkla

Devamını Oku

Bizimle İletişime Geçin

×
Avatar

+90 542 570 84 04

Sinan Can HORASAN


Avatar
Avatar

+90 536 771 50 33

Buket HALİS


Avatar
Avatar

Form